Anasayfa > Taesa > Kurumsal > Tarihçe
Tarihçe

Türkiye Hava Trafik Emniyeti Elektronik Teknik Elemanlar Derneği (Turkish Air Traffic Safety Electronics Technical Personel Association ) 1993 yılında, havacılık ulaşımında elektronik yer sistemlerinin geliştirilmesi ve daha sistemli bir hale getirilebilmesi için eğitim, araştırma ve tavsiye çalışmalarında bulunmak, üyelerimizin mesleki, ekonomik, yasal ve sosyal çıkarlarını sağlamak, korumak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personelinin sertifikalandırılması ve lisanslandırılması için yıllarca emek veren derneğimizin ilk adı Havacılık Elektroniği Teknik Elemanlar Derneği olarak kayıtlara geçmiştir.

30.03.1996 tarihinde uzmanlık ve hizmet alanımız doğrultusunda derneğimizin adını "Hava Trafik Güvenlik Elektroniği Teknik Elemanlar Derneği" olarak değiştirdik. 2006 tarihinde gerekli izinlerin alınmasıyla derneğimiz şimdiki adına "Türkiye Hava Trafik Emniyeti Elektronik Teknik Elemanlar Derneği" haline gelmiştir.

Derneğimizin ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü katkılarıyla, EUROCONTROL Teşkilatı (Hava Seyrüsefer Emniyeti için Avrupa Teşkilatı) tarafından geliştirilen temel plan ve konseptler doğrultusunda hazırlanan HAVA TRAFİK EMNİYETİ ELEKTRONİK PERSONELİ (ATSEP) SERTİFİKA VE LİSANS YÖNETMELİĞİ Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 31.Ocak.2007 tarihinde yayınlanmıştır. Derneğimizin tüm üyeleri ATSEP Sertifika ve Lisansına sahiptir.

Derneğimiz 1972 yılında Hava Trafik Emniyeti Elektronik Sistemleri ve Personeli alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş olan 50 ülkenin çalışanlarının üye olduğu IFATSEA (International Federation of Air Traffic Safety Electronics Association: Hava Trafik Emniyeti Elektronik Dernekleri Uluslar arası Federasyonu) federasyonuna 1995 yılından itibaren üyedir. Toplantılarına ve çalışmalara aktif katılmaktayız.

Derneğimizin Genel Merkezi Ankara olup, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep de şubeleri bulunmaktadır.

Mesleğimizin özelliklerini ve havacılığa katkılarını, faaliyetleri ve aktiviteleri konusunda üyelerine ve havacılık kuruluşlarına bilgi vermek, Türk ve Dünya havacılığında yer alan kurum ve kuruluşları tanıtmak, havacılık konusunda yetişmiş uzmanların bilgi ve tecrübelerini aktararak, kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek, üyelerimizin havacılık ve günlük yaşamda gerek duyabilecekleri mümkün olduğunca her türlü bilgiyi elde etmeleri için Hava Trafik Emniyeti konusunda 19 adet Havacılık Elektroniği Dergisi yayınlanmıştır.


Kurucular Kurulu

 
 
Baki UZUN
Sarıkamış - 1954
Esenboğa Havalimanı Elektronik Teknikeri EMEKLİ
Kurucu Üye, bir dönem Genel Sekreter, bir dönem Genel Başkan Yardımcısı

 
 
Sadettin GÜLBAY
Van - 1957
Esenboğa Havalimanı Tekniker EMEKLİ
Kurucu Üye, 1 dönem Muhasip, 1 dönem Denetim Kurulu Üyesi,

 
 
Sami ORUÇ
Ankara - 1959
Esenboğa Havalimanı Teknik Öğretmen EMEKLİ
Kurucu Üye, 1 dönem Genel Sekreter, 3 dönem Teşkilat ve Basın Sorumlusu

 
 
Halil Selçuk ÇOKER
Ankara - 1955
Esenboğa Havalimanı Teknik Şef
Kurucu Üye, bir dönem Genel Sekreter, 4 dönem Genel Başkan Yardımcısı

 
 
Mehmet Selen
YüksekOva - 1956
Haberleşme Sistemleri Şube Müdürü
Kurucu Üye

 
 
Fuat BÖLÜK
Ankara - 1958
Esenboğa Havalimanı Elektronik Başmühendisi
Kurucu Başkan, bir dönem Teşkilat ve Basın Sorumlusu, 2 dönem Denetim Kurulu Üyesi, 4 dönem Genel Başkan

 
 
Cavit SİVRİHİSAR
Ankara - 1960
Esenboğa Havalimanı VOR Sistem Şefi
Kurucu Üye, 5 dönem Genel Başkan, bir dönem muhasip


 
Kurumsal
Tarihçe
Vizyon & Misyon
Dernek Tüzüğü
Yönetim Kurulumuz
Denetleme Kurulu
Dernek Üyeliği
Kaybettiklerimiz
Mevzuat
Yayınlar
 
Web Tasarım